O nás

    


EVA COMORKOVÁ - KADUROVÁ

5. máj 1982 v Čadci


ŠTÚDIUM:
1996 - 2000 Stredná umelecko - priemyselná škola v Ružomberku (SUPŠ),
                      odbor:  Modelovanie a navrhovanie odevov
2000 - 2005 Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
           Katedra Výtvarnej tvorby a výchovy

Ateliér výtvarnej tvorby ( prof. Karol BARON), ateliér grafiky ( doc. Igor BENCA, akad. maliar), ateliér grafického dizajnu ( akad. maliar Jozef DOBIŠ),  ateliér textilnej tvorby ( akad. maliar Daniel SZALAI), ateliér sochárstva ( akad. sochár Viliam LOVIŠKA).

Každý kto má pozná vie, že nepatrím k ľuďom ktorí majú potrebu veľa rozprávať, skôr sa snažím počúvať a svoje myšlienky dávať na plátno.

Maľba na plátno mi učarovala počas štúdií na vysokej škole. Pod vedením významného surrealistického maliara profesora Karola Barona som začala o maľbe premýšľať inak. Naučil ma dávať do obrazov myšlienky, neskutočno a zároveň maľovať realisticky. Snažím sa  dať každému dielu  vyšší zmysel. Povýšiť ho posolstvom, myšlienkou, ktorá je na prvý pohľad skrytá a divák ju odhalí až hlbším zamyslením.

Vo svojích maľbách používam výrazné farby a nikdy nepoužívam čiernu. Tmavé tóny sa snažím dosiahnúť miešaním iných farieb, ale čiernu som ešte nikdy nepoužila.

Odmalička som bola obklopená drevom, drevenými dielami môjho otca - umeleckého rezbára. Drevo mi učarovalo, avšak drevorezba sa mi vždy zdala pre ženu moc náročná. V maľbe na drevo sa snažím zvýrazňovať letokruhy a dopĺňať ich realistickou maľbou. 
Som  šťastnou manželkou a mamou dvoch synov Andreja a Juraja, ktorí mi robia veľkú radosť a sú mojou veľkou inšpiráciou. 

    

ANTON KADURA
21. júl 1955 v Turzovke

Tvorí a žije v Podvysokej.
Jeho blízky vzťah k prírode a umeniu sa začal formovať už v útlom veku. Intenzívne sa začal venovať rezbárstvu v roku 1980, kedy sa začala jeho spolupráca s Okresným osvetovým strediskom v Čadci a Kysuckým múzeom. Postupne sa začali objavovať prvé úspechy v podobe ocenení na okresných, krajských, celoslovenských, ale i medzinárodných súťažiach.

Jeho tvorba je širokospektrálna  od drobných bytových plastík cez reliéfy, až po monumentálne diela, ktoré zdobia množstvo verejných priestranstiev  i súkromných záhrad. V jeho dielach prevažujú motívy kysuckej dediny, reliéfy dreveničiek, dedinské postavy, drotári, muzikanti...

Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach múzeí a galérií v Čechách, Poľsku a Slovensku, ale i v zbierkach mnohých významných osobností.
Jeho ďalšou obľúbenou témou sú sakrálne diela, rodinné betlehemy, kostolné betlehemy, krížové cesty, kríže...

Medzi jeho najvýznamnejšie diela s touto tématikou patrí: Krížova cesta na vrch Živčák, Krížova cesta v kostole v Olešnej, betlehemy v kostoloch.
Podieľal sa na realizácii unikátneho Česko – Slovenského mechanického betlehemu v Hornej Lidči. Je jedným z autorov betlehemu v životnej veľkosti v Žiline a Turzovke.

V meste Turzovka patrí k spoluzakladateľom Medzinárodného rezbárskeho plenéru ,, Drevené tajomstvá“.

Dňa 31.4.2008 mu bol národnou certifikačnou komisiou udelený certifikát .. KYSUCE – ORIGINÁLNY PRODUKT.