Helena

  • Kód produktu: 0505202290
  • Dostupnosť: Obvykle do 3 dní

HELENA

Inšpiráciou k vytvoreniu tohto diela bola pranostika. Pranostika, ktorá v dnešnej modernej dobe úplne stratila svoj význam. Zabudli sme na plodinu, ktorú si naši predkovia tak cenili:


Ľan siaty na Helenu máva dlhé vlasy. 

Naši predkovia sa spoliehali na prírodu a dobre ju poznali. Žili v súlade s ňou, vedeli kedy je správny čas siať i zbierať úrodu. 

Týmto dielom som si chcela zaspomínať na časy minulé, časy kedy sa na Slovensku hojne sial ľan. Ľan sprevádzal ľudí celým životom, bol súčasťou každodenných ale i sviatočných odevov, posteľnej bielizne, utierok či obrusov. A nielen to, postupne sa odhaľovali jeho blahodarne účinky na organizmus a začal sa používať i v kuchyni. Napriek tomu, že bol tak bežnou plodinou, úplne sa vytratil a dnes kvet ľanu mnohí ani nepoznáme. Ľan sa úplne vytratil z našich polí. Nepoznáme už ani techniku jeho spracovania. Až ma to vystrašilo, že tak dôležitá plodina sa vytratila.

Vrkoč, ktorý  Helena pletie sú pomyselné ,,vlasy“ ľanu. Ako spomienku a symbol našej minulosti som umiestnila tri kvety ľanu do Heleniných vlasov. 


Helena v kroji z Trenčianskej Teplej

V snahe zachovať  dedičstvo našich predkov v maľovanej podobe. Vybrala som si krásny, bohato vyšívaný kroj z Trenčianskej Teplej. Rukávce a zástera bývali v Trenčianskej Teplej vyšívané náročnou technikou na prelamovanom základe, ide o takzvané žilinské šitie so starými renesančnými vzormi. Zdobili sa pestrejšími farbami,  Čím bola výšivka väčšia, tým bola finančne náročnejšia. Častým motívom teplianskej výšivky bol kohút, páv, osemcípe hviezdy, srdce, vtáčik, strom, kalich. Tento kroj je naozaj unikátny.

Obdivujem zručnosť našich starých mám. Precíznosť a lásku s ktorou vedeli zhotoviť tak nádherné odevy. Bola by veľká škoda, keby sme našu históriu a kroje nepoznali. 


Obraz je namaľovaný technikou olejomaľby na plátne, bol zhotovený v roku 2021

ROZMERY OBRAZU: VÝŠKA 140cm, ŠÍRKA 80cm


Ďalšie informácie
Rozmery obrazu VÝŠKA 140cm, ŠÍRKA 80cm
Technika Olejomaľba na plátne.
Autor diela Mgr. Eva Comorková - Kadurová

Súvisiace produkty