DREVENÝ BETLEHEM krásny symbol Vianoc a ukážka rezbárskeho umenia

DREVENÝ BETLEHEM krásny symbol Vianoc a ukážka rezbárskeho umenia

2110 0

Pán Anton Kadura vytvoril nespočetné množstvo betlehemov, ktoré sa nachádzajú v rôznych mestách, dedinách, kostoloch, ale i súkromných zbierkách.

Dcéra pána Antona Kaduru si na jeho prvý veľký betlehem spomína takto: 

 ,,Keď si spomeniem na moje detstvo a Vianoce, v mysli sa mi objaví prekrásny obraz betlehemu, ktorý vyrezal môj ocino keď som bola ešte malá. Bolo to nadrozmerné dielo s množstvom  do detailu prepracovaných postavičiek, maštaľkou zdobenou slamenou strechou, postavami Márie, Jozefa a Ježiška v jasličkách. Celý dej približovali traja králi, ktorí boli umiestnení na pohyblivej doske, ktorá sa otáčala okolo maštaľky. Okolie betlehemu bolo doplnené ovečkami s pastierami a psíkom, ženou s malým dievčatkom, či chlapčekom hrajúcim na píšťalke. Neskutočná nádhera, ktorá bola pre mňa ako dieťa tak čarovná.  Celé hodiny som obdivovala tú dokonalú rezbársku prácu, farebnosť. Cinknutie zvončeka, ktorý zazvonil vždy keď kráľ so zlatom predstúpil pred malého Ježiška je pre mňa dodnes symbolom Vianoc.“


Horní Lideč – mechanický betlehem

Ak chcete stráviť pekný deň a priblížiť si atmosféru narodenia Ježiša, pozývame vás na prehliadku česko - slovenského mechanického betlehemu do obce Horní Lideč na česko - slovenskom pomedzí. Medzi 15 rezbármi, ktorí množstvo figúr a stavieb vyrezali z lipového dreva, má svoje miesto aj, ľudový majster, rezbár ANTON KADURA. Práce rezbárov pripomenú dobové udalosti, zvyky, historické stavby  a staré pôvodné remeslá česko-slovenského pomedzia, ktorej ústrednou témou sú jasličky so Svätou rodinou a narodeným Ježiškom.

Betlehem zachytáva množstvo drevorezieb historických, alebo architektonicky zaujímavých stavieb Zlínskeho a Trenčianskeho kraja, napr. Velehrad, hrad Buchlov, Hostýn, Radhošť, zámok Bojnice, hrady Beckov, Čachtice, Trenčín, mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle a mnohé iné  na farebne osvietenej ploche asi 50 m². Časť betlehema je vyhradená aj dreveným stavbám Valašska. Celú expozíciu umocňujú mechanické časti s pohyblivými postavičkami zachytávajúcimi rôzne scenérie, prostredníctvom ktorých tak ožívajú staré zvyky a remeslá.


Betlehem je možné navštíviť počas celého roka. Ide o stálu expozíciu.