GENERAČNÁ SYMBIÓZA v TURZOVKE

GENERAČNÁ SYMBIÓZA v TURZOVKE

1257 0

Vyvrcholením kultúrneho leta 2012 v Turzovke bolo otvorenie výstavy drevorezieb Jána a Antona Kadurovcov, doplnené výtvarnými prácami na dreve Evy Comorkovej-Kadurovej. Výstava bola prístupná verejnosti od 17. augusta do 14. septembra 2012.  Na verinisáži sa zúčastnil i prezident SR Ivan Gašparovič, ktorému bolo pri príležitosti odovzdávania ocenení mesta udelené Čestné občianstvo Mesta Turzovka.


Anton Kadura – rodák z Turzovky, žije a tvorí (od roku 1980) v Podvysokej. Patrí medzi najvýznamnejších kysuckých rezbárov súčasnosti. Medzi najznamnejšie drevorezby patria: Krížová cesta na Vrch Živčák, Krížová cesta v kostole v Olešnej, betlehemy v kostoloch. Podieľal sa na realizácii unikátneho česko-slovenského mechanického betlehemu v Hornej Lidči. Je  jedným z autorov betlehemu v Žiline (v životnej veľkosti). V meste Turzovka patrí k spoluzakladateľom Medzinárodného rezbárskeho plenéru „Drevené tajomstvá“. Každoročne sa na ňom zúčastňujú rezbári z Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Ján Kadura – otec Antona Kaduru bol priekopníkom umeleckej práce s drevom. Jeho drevorezby pochádzajú z obdobia, keď sa tomuto druhu umenia neprikladala žiadna váha. Vytvoril množstvo plastík s ľudovou a sakrálnou tematikou.

Eva Comorková-Kadurová predstavila svoju tvorbu prvýkrát na výstave v Žiline (2012). V maľbe používa výrazné farby, nikdy nie čiernu. V maľbe na dreve zvýrazňuje letokruhy a dopĺňa ich realistickým pohľadom na tváre.